PHP 7.1.0 Alpha 2 Released

İpuçları

İleriye yönelik güçlü kodlar yazmak istiyorsanız, küresel alana yerleştireceğiniz bütün isimlere alt çizgi imi aracılığıyla uygun bir önek veya sonek koymanızı öneririz. Diğer projelerin isim alanları ile çakışmalardan kaçınmak için bu projelerde kullanılan önek ve sonekler için bir araştırma yapmanızı ve seçtiğiniz öneki veya soneki ilan etmenizi öneririz. Örnekler

  • MyPx_someFunc()

  • Foo_Date

  • $asdf_dbh

add a note add a note

User Contributed Notes 4 notes

up
30
willian at gt44 dot com
2 years ago
I don't think it makes sense nowadays. We have namespaces now!
up
1
kanone at rogers dot com
2 years ago
The javascript community has developed a strong cultural bias against adding anything to the global namespace.  (See e.g. Addy Osmani's article on Essential JavaScript Namespacing Patterns .)  Namespaces have been available in JS for many years and are ubiquitous.  There is also a great deal of freely available tutorial material for the interested reader.
up
1
mestresan AT gmail DOT com
1 year ago
Even though nowadays we do have namespaces, for the cases in which the user chooses to not use namespaces theses tips should be followed.
up
1
earnie at users dot sourceforge dot net
2 years ago
@willian at gt44 dot com: What about clashes of the namespace?  It is still good advice to check for previously used names before assigning anything to the global namespace.
To Top